32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Nietypowe kierunki studiów

O nietypowej ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Śląskiego opowie Wam Laura Janoszek
    Już październik, co oznacza, że studenckie wakacje dobiegły końca. Zastanawialiście się, na jakie nietypowe kierunki studiów wybierają się w tym roku studenci Uniwersytetu Śląskiego? Ja tak, bo po ostatniej sesji desperacko szukałam nowego pomysłu na swoje życie. Czyli przegladałam, co oferuje UŚ i przy okazji przygotowałam dla was krótką list takich kierunków, które subiektywnie uznałam za najbardziej interesujące i zagadkowe.

    Czym właściwie jest mediteranisty...ty...tyka i co ma wspólnego z winem? Czy sztuka pisania to kaligrafia? (Nie). Co architekturuje architekt informacji?

1. Mediteranistyka

Tu, nie da się ukryć, zaskakuje już sama trudna do wymówienia nazwa. Mediteranistyka to jednak nic innego, jak studia z zakresu kultury, literatury i historii (ze szczególnym naciskiem na starożytność i średniowiecze) krajów basenu Śródziemnomorskiego. Jeśli nie wiecie jakie to kraje, to spoko, bo sprawdziłam za was i referuję: na przykład Hiszpania, Grecja, Egipt, Tunezja, Maroko itd. Poza tym, co niewątpliwie uatrakcyjnia ofertę, w rygorach znajdują się też zajęcia z kuchni śródziemnomorskiej i... kultury wina.
Perspektywy zawodowe: tu, wbrew pewnej niszowości, nie jest tak źle. Wiedza zdobyta na tego typu studiach umożliwia pracę w charakterze przewodnika wycieczek lub rezydenta. Kto nigdy nie chciał zostać rezydentem Itaki?

2. Doradztwo filozoficzne i coaching

W Polsce z roku na rok zwiększa się zainteresowanie rozwojem osobistym. Osobiście praktykuję regres, ale doceniam to, że Uniwersytet Śląski, dzięki kierunkom takim jak Doradztwo filozoficzne i coaching wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ogółu. Coaching to interaktywny proces rozwoju, ukierunkowany głównie na pomocy jednostkom lub poszczególnym grupom osób w przyśpieszeniu rozwoju, osiągania lepszych efektów w pracy czy życiu osobistym i osiąganiu wyznaczonych celów. Studenci dzięki zajęciom i licznym warsztatom zdobędą wiedzę z zakresu niedocenianej już dziś filozofii i psychologii. Coach z papierkiem jest zwycięzcą... na rynku pracy.
Perspektywy zawodowe: coach biznesowy, doradca rozwoju osobistego, kreator wizerunku, czy na przykład - rzecznik prasowy.

3. Sztuka pisania

Sztuka pisania to studia zdecydowanie interdyscyplinarne i, wbrew pozorom, nie mają nic wspólnego z kaligrafią. Wiem, bo studiowałam. Studenci sztuki pisania, co sprawdziłam osobiście, dzięki wcześniejszym etapom edukacji, potrafią już pisać (albo wystarczająco wiarygodnie trzymają w ręku pióro). Jest to kierunek dedykowany osobom o zainteresowaniach filologicznych, bo program zawiera sporą część zajęć obecnych też np. na polonistyce, ale też takim, którym nieobca jest myśl o karierze pisarza czy poety.
Perspektywy zawodowe: agencje prasowe, media, wydawnictwa stacjonarne i internetowe, czasopisma, agencje reklamowe, pisarz. Możesz też pisać artykuły na stronę Egidy, ale za to niestety nie płacą.

4. Muzyka w multimediach

Muzyka w multimediach dość nowy kierunek UŚ. Najciekawszym elementem oferowanego programu są niewątpliwie zajęcia praktyczne z tworzenia muzyki na potrzeby multimediów, co otwiera absolwentom interesujące drogi zawodowe, takie jak prace przy oprawy dźwiękowej dla reklam, filmów czy gier komputerowych. Nie da się ukryć - bardzo przyszłościowe i niewątpliwie równie interesujące. Niestety, tu smutna informacja dla laików: proces rekrutacji obejmuje dość skomplikowany egzamin praktyczny, a mianowicie grę na dwóch instrumentach – przypominam, że nerwy (ani komputer – przyp. red.) do nich nie należą - i rozmowę kwalifikacyjną.
Perspektywy zawodowe: zatrudnienie w przemyśle muzycznym, samodzielna działalność muzyczna na rynku medialnym, realizator dźwięku projektów medialnych.

5. Architektura informacji

Architektura to od lat jeden z najchętniej wybieranych kierunków w Polsce, fakt. Ale czy ktoś słyszał o architekturze informacji? Przyznam, że nie wiedziałam o co chodzi, ale dopytałam i już wiem, że to również projektowanie, ale nie budynków, a stron internetowych czy aplikacji. Niepotrzebne? Wręcz przeciwnie! Studenci tego kierunku uczą się opracowywać systemy wyszukiwań, testują użyteczność serwisów i interfejsów, a poza tym dbają o estetykę w przestrzeni cyfrowej. A to wszystko po to, żeby nam, odbiorcom, lepiej i przyjaźniej korzystało się z wyżej wymienionych treści. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju różnego typu serwisów internetowych – wróżymy absolwentom tego kierunku owocną ścieżkę kariery. :)

Architekci, architekturujcie!
Perspektywy zawodowe: webmaster, projektant grafiki komputerowej, specjalista ds. mediów społecznościowych, redaktor publikacji cyfrowych i nowych mediów i wiele, wiele więcej, bo pewnie połowy z nich jeszcze nie wymyślono.

6. Indywidualne Studia Międzyobszarowe (ISM)

ISM to idealna propozycja dla studentów o szerokich horyzontach, odważnych i eksperymentujących. No, albo też takich... nieco mniej zdecydowanych. Kandydat przyjęty na ISM wybiera wiodący kierunek studiów spośród wszystkich dostępnych na uniwersytecie, a nastepnie uzupełnia plan o zajęcia, które go interesują. Ma też możliwość ukończenia dwóch kierunków studiów jednocześnie ze względu na zwiększoną pulę ECTSów, a także samodzielnie układa swój plan zajęć. Cztery dni weekendu? Cóż, aż tak dobrze nie jest. Zmiana harmonogramu zaraz po trzech godzinach najnudniejszych w świecie zajęć z poetyki opisowej? Nie ma problemu. Poza tym, jak już przejdziesz przez stresującą rozmowę kwalifikacyjną, to są szanse, że dostaniesz przypinkę i fajną torbę. Jako obecna studentka (z torbą i przypinką) - rekomenduję.
Perspektywy zawodowe: zależne od wyborów studenta.

Ale wam, studentom, to się raczej już nie przyda...

Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość