32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Widmo

Autorem recenzji jest Sebastian Duda 

Jakoś tak się utarło że na początku roku w takich miesiącach jak Styczeń, Luty czy Marzec ruchy na Polskiej scenie hip-hopowej należą głównie do raperów z poza przysłowiowej topki. Nic w tym dziwnego, wszak każdy młody wykonawca niezależnie od rodzaju muzyki który tworzy chciałby aby jego dopiero co wydany album widniał na liście OLIS, czyli oficjalnej liście sprzedaży płyt muzycznych. Najlepiej gdy album widnieje na samym czubie podanej listy, a o to zdecydowanie najłatwiej na początku roku, gdy tuzy sceny muzycznej dopiero co szlifują swoje nowe krązki. W tym roku jest jednak inaczej. Już w lutym na światło dzienne wyjrzały płyty tak cenionych i lubianych w polskim Hip-Hopie zawodników jak Małpa, Sokół, OSTR czy PRO8L3M. Chciałbym przyjrzeć albumowi tego ostatniego z wymienionych. PRO8L3M i jego nowy krążek "Widmo".

PRO8L3M - czyli muzyczny duet w skład którego wchodzą, poducent muzyczny i DJ- Steez oraz raper Oskar Tuszyński. Swoje pierwsze kroki na polskiej scenie Hip-Hopowej stawiali już w 2013 roku minialbumem C30-C39, rok później duet wydał jeszcze mixtape Art-Brut, jednak szerszej publiczności dali się poznać dopiero w roku 2016 po wydaniu singla Molly promującego album zatytułowany PRO8L3M. Już wtedy płyta Hip-Hopowego duetu pokryła się platyną i przez pewien czas zajmowała 2 miejsce na OLISIE. Na pierwsze miejsce tejże listy udało im się wskoczyć w roku 2018 z genialnym mixtape'em Ground Zero Mixtape w którym znalazły się takie kawałki jak Flary czy Hazard. Warto wspomnieć że również ten Mixtape został nagrodzony na tegorocznej gali Fryderyki, jako najlepszy album Hip-Hopowy 2018 roku.

Widmo to kolejna płyta duetu robiona na tym samym patencie który został obrany przez Oskara już 5 lat temu. Niedawno legenda Polskiej sceny Hip-Hopowej- Sokół, nazwał Oskara raperem z najlepszym storytellingiem w Polsce, nie sposób nie zgodzić się ze słowami Sokoła. Specyficzna barwa głosu i łatwość w opowiadaniu historii na bicie to coś co w przypadku PRO8L3MU słyszymy już od 2014 roku i pierwszego albumu wydanego przez duet, mimo to ciężko znaleźć osobę która mogłaby zarzucić im monotonię i nudę w kawałkach. Sam album Widmo jest albumem dość kontrowersyjnym i można powiedzieć dwubiegunowym. Od kawałków przepełnionych hajsem i imprezami jak Monza czy Jak Disney, po depresyjne i refleksyjne jak National Geographic czy 112. Kontrowersje wokół Widma, głównie opierają się na seksistowskich grach słownych rapera i dość wyraźnym eksponowaniem w kawałkach nocnego życia duetu. Tarczą obronną która chroni ten duet jest jednak fakt że polski Hip-Hop od zawsze był muzyką mocno zakorzenioną w swoich przekonaniach, a cenzura i poprawność polityczna nigdy nie była dla niego priorytetem.

Najlepszym podsumowaniem wydania albumu Widmo przez muzyczny duet PRO8L3M nie są jednak słowa a miejsce krążka na szczycie listy OLIS. Wyprzedza on między innymi takie krążki jak: Wojtek Sokół, Instrukcja Obsługi Świrów, Blur czy Małomiasteczkowy.

Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość