32 358-66-12
teraz gra:-
Egida
Zobacz ramówkę

Rosyjscy raperzy, których warto poznać!

Tekst: Kamila Hajruddinowa

Korekta: Antoni Swagiński 

Język hip-hopu jest językiem uniwersalnym. Dlatego dziś udamy się w podróż do Rosji i poznamy ciekawych artystów, którymi warto się zainteresować. Kto wie, może dzięki temu odkryjecie w sobie zapał do nauki języka rosyjskiego, żeby bardziej zrozumieć treść słuchanych utworów.


1.Mnogoznaal

„Największa tajemnica nowej szkoły” - takie hasło można było znaleźć na YouTube, przy filmach poświęconych artyście. I jest to całkowicie uzasadnione, ponieważ muzyka Mnogoznaala przez długi czas była jedynym sposobem komunikacji między nim a publicznością, a sam raper zazwyczaj unikał rozgłosu. Mnogoznaal, a właściwie Maksim Lazin pochodzi z Peczory (Republika Komi). To miejsce gdzie temperatura dochodzi do -53 stopni Celsjusza i w jedną stronę ciągnie się tajga, a w drugą tundra. W 2018 roku ukazał się nawet album pt. „Hotel Kosmos” poświęcony rodzinnemu miastu rapera. Swoją karierę muzyczną rozpoczął w 2012 roku pod pseudonimem Fortnoxpockets, jako beatmaker, a w 2014 został członkiem Dead Dynasty - stowarzyszenia twórczego założonego przez rosyjskiego rapera PHARAOH. Rok później Maksim poszedł do wojska, gdzie napisał większość swojego kolejnego albumu „Nocny Łowca Słońca”. W albumie tym bohater opowiada o tym, z czym w życiu musiał się zmierzyć oraz wspomina o fikcyjnych przyjaciołach. Wszystko jest tak klimatyczne, że nie da się zgubić wątku opowieści ani rozproszyć. Utwory Mnogoznaala można określić przede wszystkim jako nastrojowe oraz nieco mroczne. Nawiązują do (moim zdaniem) niezwykle ciekawego życiorysu artysty.

2. Obladaet

Urodzony w Irkucku raper młodego pokolenia, czyli Nazar Wotiakow, jest szerzej znany jako Obladaet. Pomysł na pseudonim Nazara pojawił się dzięki rosyjskiemu, telewizyjnemu serialowi „Spets”, gdzie w jednym z odcinków był dialog o oszuście karcianym, który posiada niezwykłe zdolności. Jeden drugiego pyta: „ A co, z natury posiada?” „No tak, z natury.” „To niech nas nauczy”. Rosyjskie słowo obladaet znaczy po prostu „posiadać”. Obladaet od dzieciństwa odnosił sukcesy w tenisie ziemnym. Jednak w 2012 roku postanowił zamienić sport na rap i swoją karierę zaczął od wzięcia udziału w rap bitwie. Tak się zaczęło, a teraz w swojej dyskografii ma już 3 albumy studyjne, 2 mini albumy, 1 wspólny mini album i wiele singli. Raper nie przepada za twórczością Kendricka Lamara, natomiast od dzieciństwa lubi Eminema. W młodości usłyszał piosenkę The Real Slim Shady autorstwa tego drugiego i poprosił mamę o kupno albumu, z którego pochodzi utwór. Bardzo przypadł mu do gustu szybki styl rapowania Eminema. Jego newschoolowe nawijki są nie tylko o nim, ale również o tym, co go otacza. Tworzy muzykę dla siebie i swoich ludzi. Już 16 kwietnia 2021 możecie usłyszeć go na żywo w Warszawie w klubie Voodoo!

3. Mot

Matwiej Mielnikow czyli Mot to przedstawiciel starszej szkoły hip-hopu. W wieku 15 lat, po przeprowadzce do Moskwy, zaczął się interesować hip-hopem, a także śpiewem i tańcem. W szkole średniej brał udział w wielu szkolnych spektaklach. Został również absolwentem Uniwersytetu Moskiewskiego. Skończył studia na kierunku ekonomista- menedżer. Początkowo Mot pisał teksty wyłącznie dla własnej przyjemności. Z czasem utalentowany Matwiej miał ochotę nagrać coś poważniejszego, nie na dyktafonie, ale w profesjonalnym studiu. Stało się to w 2006 roku. Współpraca ze studiem nagraniowym GLSS zakończyła się tym, że Mot został jej oficjalnym artystą. Mot, w swojej twórczości, umiejętnie łączy elementy muzyki hip-hopowej, soulowej i tanecznej, otrzymując wyjątkowe brzmienie, które jest jego znakiem rozpoznawczym. 

Brzmienia rosyjskie różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni przez radio i duże wytwórnie. Trzeba jednak przyznać, że część rodzimych artystów coraz częściej zerka na wschód i szuka tam inspiracji. Tak czy inaczej, warto poznawać nieznanych nam artystów; kto wie, może ten nam znany ma coś o nich do przekazania.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Telewizja Internetowa Uniwersytetu Śląskiego
Suplement+

Radio Chat

    Napisz wiadomość